• kaledos-1.jpg
  • kaledos-2.jpg
  • kaledos-3.jpg
  • kaledos-4.jpg
  • kaledos-5.jpg
  • kaledos-6.jpg
  • kaledos-7.jpg
  • kaledos-9.jpg

Kudirkiečiai Transilvanijos žemėje

Spalio 7-14 dienomis Radviliškio Vinco Kudirkos progimnazijos mokytojos Audronė Dailidonienė, Ligita Mickevičiūtė, Danguolė Valavičienė ir IT specialistas Vytautas Žemaitis dalyvavo mokymuose ir sėmėsi patirties Erasmus + projekto „Menas be sienų“ veiklose, kurias šį kartą organizavo Rumunijos partneriai.

Projekto dalyviai susitiko Cluj – Napoca mieste, kuris yra antras pagal gyventojų skaičių miestas Rumunijoje ir laikomas neoficialia Transilvanijos regiono sostine. Buvome maloniai sutikti „Romulus Ladea“ vaizduojamojo meno vidurinėje mokykloje. Mokiniai ir mokytojai supažindino su mokykla, papasakojo, kuo mokykla išsiskiria iš kitų šiame mieste esančių mokyklų. Susitikimą vainikavo koncertinė mokinių ir mokytojų paruošta programa.

Visą savaitę buvome užimti įvairia kūrybine, pažintine, integruota veikla. Išklausę paskaitas apie meno istoriją ir keramiką, dalyvavome mokymuose, stebėjome pamokas. Keramikos dirbtuvėse mokėmės įvairių molio lipdymo technikų ir, pritaikę įgytas žinias, lipdėme molinius dirbinius.  Visus projekto dalyvius ypač sužavėjo kompozicijos pamoka, kurioje mokiniai dėliojo mozaiką,  skirtą Erasmus + projektui. Joje atsispindės visų šalių – partnerių kultūriniai, tradiciniai elementai, reprezentuojantys tas šalis. Mums visiems buvo įdomu prisiliesti prie šio svarbaus ir unikalaus kūrinio gimimo. Profesoriaus Vasile Cioca paskaitoje „Mokinių charakterio įtaka kūrybai“ ne tik mokėmės, bet ir patys įsijungėme į kūrybiškumo ugdymo procesą. Stebėjome 6-12 klasių mokinių integruotas vaizduojamojo meno pamokas, dėstomas anglų kalba, kūrėme medvilnės pirkinių krepšelio dizainą. Turėjome galimybę apsilankyti miesto choreografijos mokykloje, kurioje stebėjome baleto ir šiuolaikinio šokio repeticijas.

Nepakartojamų įspūdžių ir reginių patyrėme apsilankę Turda druskų kasykloje, turistų itin mėgstamame lankytiname objekte Transilvanijoje. Tai unikalus druskos išgavimo istorijos muziejus su įspūdingomis galerijomis, aido kambariu, įvairiomis atrakcijomis. Turda kanjone, rudenėjančio gamtos grožio apsuptyje, kūrėme žemės meną „Stone balancing art“.

Paskutinę viešnagės dieną, pažintinės ekskursijos po miestą metu, susipažinome su Cluj – Napoca senamiesčiu, sužavėjusiu architektūros didybe ir turtingumu, savita istorija, jaukumu ir švara. Vakare visi mėgavomės Ž. Bize opera „Carmen“.

Visą savaitę netrūko įdomios, aktyvios veiklos, kad net nepastebėjome, kad laikas grįžti namo. Grįžome pamatę, sužinoję, išmokę, patobulinę kompetencijas ir trykšdami noru pasidalinti šia patirtimi su kolegomis.

                                                                       Anglų kalbos mokytoja Danguolė Valavičienė

 10 23 10 10 23 11 10 23 12 10 23 13 10 23 14 10 23 15 10 23 16  10 23 17 10 23 1810 23 16

 

Kudirkiečių patirtis Romunijoje

Pirmoji projekto  Erazmus + Romunijoje, Kluij-Napoko mieste. Apsilankymas Vidurinėje „Romulus Ladea“ vaizduojamoje meno mokykloje.

 1 3 1 4 1 6 1 11 1 13 1 15 1 17 1 19 1 20

Antroji diena. Aplankome vaizduojamojo meno licėjų. Dalyvaujame profesorės Denisos Kurte paskaitoje „About Ceramics“. Mokomės keramikos pagrindų, dirbame su moliu. Dalyvaujame kompozicijos pamokoje, drauge su mokiais kuriame mozaiką. Lankomės choreografijos mokykloje. Stebime baleto repeticiją.

2 2 2 5 2 6 2 7 2 9 2 10  2 12 2 13              

Trečioji diena. Lankomės Salina Turda druskos kasykloje. Turda kanjone kuriame žemės meną „Stone balancing art“.

Ketvirtoji diena. Dalyvavimas profesoriaus Vasile Cioca „Creativity and disciplinarity“ paskaitoje. Mokinių charakterio įtaka kūrybai.

 4 1 4 2

Penktoji diena. Dalyvaujame 6-12 klasių integruotose vaizduojamojo meno pamokose dėstomose anglų kalba. Kuriame medvilnės pirkinių krepšelių dizainą.

 5 1 5 2 5 3 5 4 5 5 5 6 5 7 5 8 5 9 5 10 5 11 5 12 5 13 5 14 5 15

Šeštoji diena. Ekskursija bei pažintis su antru pagal dydį Rumunijos miestu, Europos kultūros sostine, Klui Napoka architektūra ir istorija. Kelionės namų link mėgaujamės opera „Carmen“

 

Kudirkiečių patirtis Italijoje

Gegužis prasidėjo turiningai keturioms Radviliškio Vinco Kudirkos pagrindinės mokyklos mokytojoms: Laimai Laiševcevienei, Gitanai Gecienei, Ligitai Mickevičiūtei ir Audronei Dailidonienei, kurios dalyvavo mokymuose ir sėmėsi patirties Erasmus + projekto „Menas be sienų“ veiklose, kurias šįkart organizavo Italijos partneriai.

Nusileidus lėktuvui pietinė Italija pasitiko švelniu lietumi. Jau kitos dienos rytą visi projekto dalyviai pajudėjome Ferandinos miestelio link, kur mus šiltais sveikinimo šūksniais, mosuodami projekto šalių vėliavomis, pasveikino Instituto Comprensivo „F.D‘onofrio“ vidurinės mokyklos mokiniai.

Pamaloninti svetingo sutikimo visi sugužėjome aktų salės link, kur klausėmės italų liaudies dainų, gėrėjomės tautiniais šokiais, susipažinome su tautiniais italų kostiumais bei patys sušokome kelis linijinius šokius. Visos savaitės metu netrūko pažintinės veiklos. Dalyvavome regiono anglų kalbos mokytojų konferencijoje. Stebėjome, kaip žiedžiami ąsočiai keramikos dirbtuvėse. Stebėjome Instituto Comprensivo „F.D‘onofrio“  mokyklos mokinių miuziklą. Licėo Stigliani vidurinėje-muzikos mokykloje klausėmės geriausių mokyklos mokinių fortepijonu bei violončele atliekamų kūrinių. Lankėme žymias pažintines vietas bei susipažinome su paveldu Ferrandinos- Pisticci bei Materos- Sassi senamiesčiuose. Nepraleidome galimybės prisiliesti prie istorinių Dorėninių VI a. pr. m. e. Graikų šventyklos liekanų Metaponto Nacionaliniame muziejuje, esančiame čia pat skalaujamos Jonijos jūros kranto.

Italija garsėja savo svetingumu, puikia virtuve, Mocarelos sūriais, alyvuogių aliejumi bei garsiaisiais itališkais desertais. Visos savaitės metu mus vaišino bei savo patiekalų gaminimo paslapčių mokė mokinių mamos. Drauge su projekto partneriais iš Rumunijos, Ispanijos, Bulgarijos  bei mokiniais iš Rumunijos mokėmės gaminti rankų darbo makaronus.

Savaitė netruko prabėgti, alsuodama pavasario gaiva, naujais įspūdžiais, kelione į praeitį ir naujomis veiklomis, skatinančiomis tobulėti bei kuo greičiau pasidalinti nauja patirtimi sugrįžus.  

Radviliškio V. Kudirkos pagrindinės mokyklos anglų k. mokytoja L. Mickevičiūtė

05.23 1 05.23 2 05.23 3 05.23 5

 

Paskutinė Erasmus +  projekto „Menas be sienų“ diena

Po intensyvios darbo savaitės išaušo ramus, bet daug žadantis šeštadienio rytas. Atvykus į Lietuvą būtina aplankyti legendomis, eilėmis ir ežerų vandenimis apipintą Trakų pilį ir Vilniaus senamiestį – UNESCO Pasaulio paveldo objektą. Tiesiog negalėjome sau leisti, kad mūsų svečiai nepamatytų to, kuo didžiuojasi kiekvienas lietuvis.

Pirmiausia vykome į Trakus. Pasistiprinę „Senosios kibininės“ kibinais ir sultiniu, patraukėme Trakų pilies link. Mūsų projekto partneriai susidomėję klausėsi gidės pasakojimo apie vieną populiariausių Lietuvoje turistų lankomų objektų. Svečiai buvo sužavėti Trakų pilies didingumu ir paslaptingumu, o užšalęs Galvės ežeras viešnioms iš Italijos paliko neišdildomą įspūdį, nes jos pirmą kartą matė ežerą, padengtą ledu.

Atvykę į Vilnių, pajutome šventės dvasią. Miestas šventė Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną. Svečiai aplankė pagrindinius lankytinus objektus senamiestyje, išgirdo įdomių faktų, susijusių su miesto istorija.

Jaukiai įsitaisę viename iš senamiesčio restoranų, svečiai dar kartą padėkojo už mūsų svetingumą, įdomią kultūrinę programą, puikiai praleistą laiką, šiltą bendravimą. Plačiai šypsodamiesi, šiltai apsikabinę, negailėdami gražių žodžių vieni kitiems, atsisveikinome iki kito karto. 

 03.13 1 03.13 2 03.13 3

Trečioji diena su Erasmus+ projektas ,,Menas be sienų“ partneriais

Kovo 8 dieną projekto partneriai toliau dalyvavo atvirose integruotose anglų kalbos bei menų pamokose. Svečiai iš Ispanijos nusprendė daugiau pabendrauti su 5-7 klasių mokiniais. Jie suorganizavo spontanišką teatro užsiėmimų pamoką, kurioje pagal iš anksto nežinomą scenarijų mokiniai turėjo suvaidinti atskiras roles. Po pietų Radviliškio Vinco Kudirkos pagrindinės mokyklos anglų kalbos mokytojos kartu su projekto partneriais vyko į Šiaulių Didždvario gimnaziją, kurioje susipažino su bakalaureato klasėse dėstymo sistema. Taip pat svečiai galėjo paragauti skirtingų šalių valgių vykusioje kultūros mugėje. Vakarėjant visi sugūžėjome į Šiaulių Žaliūkių malūną, kuriame svečius supažinome su šimtmečius gyvuojančiomis duonos kepimo ritualais bei tradicijomis. Programos pabaigoje kiekvienas svečias išsikepė po juodos duonos kepaliuką, papuoštą savo sukurtais simboliais. Dienos pabaigoje svečiai vaikščiodami gėrėjosi vieninteliu pasaulyje religinių skulptūrų bei kryžių kalnu. Projekto partneriai liko sužavėti mūsų kultūra, tradicijomis bei paveldo puoselėjimu. Mokiniai džiūgavo galėdami bendrauti anglų kalba bei dalyvauti svečių organizuotoje veikloje.

 antr1 antr2 antr3 antr4 antr5 antr6 antr7 antr8 antr9

Antra Erasmus+ projekto „Menas be sienų“ diena prasidėjo atvirų anglų kalbos pamokų pristatymu projekto dalyviams.

Anglų kalbos mokytojos pasirinko tokias pamokų temas, kad galėtų integruoti menus į anglų kalbos mokymą. Visi svečiai, pasiskirstę į grupes, dalyvavo įvairiose pamokose.

Anglų kalbos mokytoja Gitana Gecienė ir 2b klasės mokytoja Laima Laiševcevienė supažindino svečius su Lietuvos auksu - gintaru - pamokoje „Gintaro kelias“, Danguolė Valavičienė ir 2c klasės mokytoja Rasmuta Valčiukienė integravo meninio ugdymo dalykus anglų kalbos pamokoje „Mokomės žaisdami“. Danguolė Bakutienė mokė 6b klasės mokinius keramikos pagrindų, o Audronės Dailidonienės pamoka 7 klasėje „Knygos veidas“ buvo skirta ne tik anglų kalbos ir informacinių technologijų integravimui, bet ir artėjančiai pasaulinei knygos dienai. Integruotų pamokų ciklą vainikavo mokytojos Ligitos Mickevičiūtės ir aktyvių mokinių klubo organizuota anglų kalbos ir menų pamoka projekto dalyviams.

Svečiai buvo sužavėti mūsų mokinių gebėjimu bendrauti anglų kalba, drausmingumu, aktyvumu, šiltu bendravimu, aukštu anglų kalbos žinių lygiu. Projekto dalyviai ne tik stebėjo pamokas, bet ir patys noriai dalyvavo įvairiose veiklose, padėjo vaikams atlikti kūrybines užduotis.

Po pietų viešnios iš Bulgarijos, Pleveno miesto vaikų darželio, lankėsi Radviliškio lopšelyje – darželyje „Eglutė“.  Darželio direktorė Elvyra Lina Venckienė ir direktorės pavaduotoja ugdymui Ingrida Budrienė pristatė darželio veiklas, auklėtinių ir jų tėvelių parodas, palygino Lietuvos ir Bulgarijos ikimokyklinio ugdymo sistemą.

Paskutinė dienos veikla vyko Radviliškio savivaldybės švietimo ir sporto paslaugų centro suaugusiųjų ir jaunimo neformaliojo ugdymo skyriuje. Šio skyriaus metodininkas, IT specialistas Egidijus Dailidonis, vedė „Robotikos“ užsiėmimą. Projekto dalyviai konstravo ir programavo lego robotą, kuris turėjo pristatyti picą įsivaizduojamam klientui.

trec1 trec2 trec3 trec4     

 

Sulaukėme...

Mūsų mokykla dalyvauja tarptautiniame Erazmus + projekte „Menas be sienų“.

Pirmadienį į Radviliškį atvyko menų projekto partneriai iš Italijos, Ispanijos, Bulgarijos, Rumunijos. Antradienį su duona ir druska bei šokiu „Kepurine“ sutikome svečius savo mokykloje. Susipažinome, pasidžiaugėme savo gražėjančia mokykla ir pakvietėme svečiui į Kaziuko kermošių. Šventę pradėjome menine programa, nustebinome svečius Kaziuko kermošiuje  prekiaujančių mokinių, tėvelių ir liaudies meistrų rankdarbiais, skanėstais ir nuoširdumu.

Po Kaziuko kermošiaus svečiai rinkosi į kūrybines dirbtuves. Ten jie sužinojo apie seniausius kiaušinių marginimo būdus – skutinėjimą ir dekoravimą vašku. Susidomėję stebėjo, kaip skutinėjamas stručio kiaušinis. Drąsiausieji pabandė ir patys pasidarbuoti. Atidžiai klausėsi pasakojimo  apie spalvas ir raštus, kurie išgaunami vaškavimu.  Visi nusimargino po margutį pačiu populiariausiu būdu – „marmuravimu“.(svogūnų lukštais). Svečius sužavėjo naudotos natūralios dekoravimo ir dažymo priemonės: svogūnų lukštai, petražolių ir krapų šakelės.

Susipažinę su margučių marginimu vašku, skutinėjimo technika bei laukdami, kol išvirs svogūno lukštais dekoruoti margučiai, kibome dekoruoti lininiais siūlais apvyniotą margutį su pjaustytomis sedulos šakelėmis. Kad lengviau būtų sugalvoti raštus, buvo pateikta keletą iliustracijų. Svečiai greit suprato ką ir kaip reikia daryti ir entuziastingai kibo į darbą. Čia jau nebereikalinga buvo nei anglų, nei jokia kita kalba. Tiesiog keliolika minučių visi dėliojo įvairius raštus. Su ypatingu, net pavydėtinu  kruopštumu dirbo bulgarės.

 Kiekvienas, panaudodamas lietuviškus marginimo raštus,  pasigamino sau dekoratyvinį margutį, kuriuo galės papuošti savo velykų stalą ir parsivešti į namus lietuvišką velykinį dvelksmą.

Po kiaušinių marginimo išbandėme kitą veiklą. Tai buvo vilnos vėlimas. Kad būtų smagu dirbti, naudinga ir praktiškai pritaikoma, nuspręsta apvelti muiliukus. Darbui buvo paruošti muilai, vilna, vėlimo adatos ir kitos reikalingos priemonės. Svečiai susidomėję apžiūrėjo jau apveltus pavyzdėlius. Paaiškinome, kad juos galima naudoti maudantis kaip kempinėlę ir muilą viename.

Prasidėjo rimtas darbas. Kiekvienas, pasirinkęs norimas vilnos spalvas, apvyniojo muiliukus. Kad raštas būtų tikslesnis, pasinaudojome vėlimo adatomis, po to kišome į kojines ir šiltame vandenyje pradėjome velti. Buvo daug vandens, putų ir geros nuotaikos. Inirtingai pasidarbavę iš kojinių ištraukėme jau suveltus muiliukus. Viena iš svečių ant darbelio net išrašė raides „LT” ir išpiešė širdelę. Visi svečiai džiaugėsi kartu smagiai pasigaminę sau suvenyrų.

03.14 1 03.14 2  03.14 3 03.14 4 03.14 5

 

 

Vinco Kudirkos pagrindinėje mokykloje toliau tęsiamas Erazmus+ projektas „Menas be sienų“.  Šių metų lapkričio 28  – gruodžio 2 dienomis šios mokyklos šokių mokytoja Lina Lesickienė ir anglų kalbos mokytoja Audronė Dailidonienė, kartu su projekto partneriais iš Italijos bei Rumunijos, dalyvavo 5 dienų mokymuose, kurie vyko švietimo inovacijų centre Criec, įsikūrusiame Karboneros de Guadazaon miestelyje, centrinėje Ispanijoje.

Mokytojoms teko stebėti ir pačioms išbandyti įvairias novatoriškas veiklas, integruotas į socialinius mokslus bei meną, intensyviai mokant mokinius anglų kalbos. Nustebino tai, kad septyni jauni ir energingi mokytojai dirbantys centre rotacijos būdu veda visas veiklas. Mokiniai mokosi vaidindami trumpus spektaklius, susipažįsta su Amerikos ir Anglijos kultūromis dainuodami, šokdami tradicinius šokius, bei atlikdami interaktyvias užduotis. Nei vienoje veikloje nenaudojami vadovėliai ar užrašai, mokymasis vyksta per aktyvias veiklas.

Kiekvienas užsiėmimas trunka 90 min., tačiau mokiniams laikas neprailgsta, kartais net trūksta, nes visos veiklos mokinius sudomina ir įtraukia savo dinamiškumu. Daugiausiai dėmesio ir pastangų pareikalavo dvi veiklos: visame pasaulyje populiaraus  žaidimo „geocatching“ (lietuviškai – lobio ieškojimas) išmokimas ir gymkhana dirbtuvių užduočių-stotelių įvairovė. Mokiniams pateikiamos užduotys reikalauja loginio mąstymo ir kuo greitesnio atlikimo, nepamirštant, kad visos užduotys pateikiamos ir atliekamos užsienio kalba – anglų kalba.

Karboneros de Guadazaon miestelis priklauso Cuenca provincijai, kurios miestas Cuenca garsus savo istorija. Visi projekto dalyviai apsilankė buvusioje karališkoje rezidencijoje įsikūrusiame  Ispaniško abstraktaus meno muziejuje, bei moderniai atnaujintame Mokslo muziejuje.

Kitas projekto etapas vyks jau Radviliškyje, Vinco Kudirkos pagrindinėje mokykloje, kur taip pat turime kuo pasidžiaugti ir pasidalinti savo patirtimi su svečiais.

Vinco Kudirkos pagrindinės mokyklos mokytojos L. Lesickienė ir A.Dailidonienė

    

Šių metų rugsėjį Radviliškio Vinco Kudirkos pagrindinė mokykla įsitraukė į tarptautinio projekto ERASMUS+  “Menai be sienų “ veiklą.

Visą savaitę drauge su projekto partneriais iš Bulgarijos, Rumunijos bei Italijos lankėmės Ispanijoje Cuenca regione. Ten susipažinome su projekto programa bei užsienio kalbos integravimo galimybėmis į kitus mokomuosius dalykus. Lankėmės Isaak Albeniz  pradinėje mokykloje, kur anglų kalbos yra mokoma jau nuo trejų metų.  Fernando Zobel vidurinėje mokykloje stebėjome pamokas, kuriose gamtos mokslai, informacinės technologijos bei dailė yra dėstomi anglų kalba.

Taip pat dirbant grupėse kūrėme STOP MOTION filmukus bei dalyvavome orientaciniuose užsiėmimuose GEO-CATCH, kur geoografijos  užduotis atlikome  anglų kalba.

Cuenca miestas nustebino turtinga istorija, neįtikėtinu kraštovaizdžiu bei paveldu. UNESCO saugomas senamiestis sužavėjo ant dolomito uolų kabančiais pastatais “Hanging houses”, kurių kilmė siekia XV amžių.

Cuenca mieste yra įkurtas vienas pirmųjų Abstraktaus meno muziejų, pavadintų vieno abstrakcionistų Fernando Zobel vardu. Mokiniams puikias galimybes atveria Polentologijos bei Mokslo muziejai, sudarantys puikias sąlygas ugdymo įstaigoms vesti integruotas pamokas, eksponuoti mokinių darbus bei visapusiškai bendradarbiauti vykdant tarptautinius bei vietos projektus.

Lapkričio mėnesį mūsų mokyklos atstovai vyks į Ispaniją, kur dalyvaus užsiėmimuose drauge su mokiniais iš šalių partnerių bei galės gyvai stebėti integruotas pamokas.

Projektas vyks iki 2018 metų. Kitų metų kovo mėnesį mūsų mokykloje lankysis  svečiai iš Bulgarijos, Rumunijos, Italijos bei Ispanijos. Projektas bus naudingas kultūrine, pažintine bei tarpdalykine prasme bei suteiks galimybę tolimesniam bendradarbiavimui.

Projekto koordinatorė Ligita Mickevičiūtė  

LIONS2

 lapelis etwining

 baltas korupcija

Tv linija

 

L1

Darni mokykla logo

lapelis erazmus IPU logotipas1