Naudingas ir prasmingas pasibuvimas su bendraminčiais
2022-12-30

Naudingas ir prasmingas pasibuvimas su bendraminčiais

Apsisuko metų ratas. Ir vėl tarpušventis, ir vėl gruodžio 28 diena, ir vėl, kaip jau kasmet įprasta, Radviliškio Vinco Kudirkos progimnazijoje vyko konferencija „Sveikas mokytojas – sėkmingo ugdymo garantas“. Ir tai jau vienuoliktoji konferencija, sukvietusi pačius ištikimiausius bendraminčius ne tik iš Radviliškio, bet ir iš Šiaulių, Biržų naudingam ir prasmingam pasibuvimui drauge.

Renginio pradžioje mokyklos direktorė Rasa Dagienė nuoširdžiai pasveikino visus susirinkusius – savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vedėją Laivūną Vaičiūną, mokytojus, specialistus, kuriems rūpi sveikata, padėkojo rėmėjams: Radviliškio rajono savivaldybei, BIOK laboratorijai bei partneriams: Vytauto Didžiojo universiteto Socialinių mokslų fakulteto Psichologijos katedrai, Radviliškio visuomenės sveikatos biurui. Po to pasidalijo įžvalgomis apie itin svarbias šiuolaikiniam žmogui metakompetencijas, t. y. apie gebėjimą būti psichologiškai suaugusiu. Akcentavo svarbiausius psichologiškai suaugusio žmogaus požymius. Visų pirma, tai mokėjimas atskirti tai, kas pakeičiama, nuo to, kas nepakeičiama, ir atitinkamai elgtis. Antra, tai gebėjimas suvokti, jog esi didesnės sistemos dalis. Tad jeigu atėjai į sistemą, turi gebėti priimti ir jos taisykles. Ir trečia, naujos žinios turi virsti veiksmais. Pristatė auditorijai ir keletą knygų, kurios skatina gilesnį supratimą ir įkvepia keistis. Tai ir H. Rosling knyga „Faktų galia” – pasaulinis bestseleris, pakeitęs daugybės žmonių supratimą apie gyvenimą, ir D. A. Sinclairio ,,Gyvenimo trukmė: kodėl senstame ir kodėl tai neprivaloma“, pristatanti visiškai naują, mokslo ribas praplečiančią teoriją, kaip sulėtinti ar net apgręžti senėjimo procesą, tai ir knyga „Leonidas Donskis: Man skauda“, pateikianti ir šiandien aktualius filosofo tekstus, mokančius išminties, tolerancijos. Direktorė pabrėžė, kad būtent šitas „man skauda“ ypač tinka  mums šiandien, nes kalbame apie tai, kas mums rūpi, į ką negalime abejingai žiūrėti.

Dalius Barkauskas, sporto medicinos gydytojas, Lietuvos olimpinės rinktinės vyr. gydytojas, savo pranešimą ,,Rezervinės kūno galimybės: aksiomos kasdienai“ pradėjo klausimu, ar žinome savo sveikatos pagrindinius parametrus: širdies susitraukimo dažnį ramybės būsenoje, arterinį kraujospūdį bei cukraus kiekį kraujyje. Deja, žinančių salėje buvo nedaug. Po to lektorius vaizdžiai ir be galo įtikinamai pasakojo, ką reikėtų daryti ir ko nedaryti, kad šie parametrai būtų normos ribose, kad būtume energingi ir mūsų nevargintų lėtinės ligos.

Pasak gydytojo D. Barkausko, yra trys paprasti, bet be galo svarbūs, darantys milžinišką įtaką mūsų (ne)sveikatai dalykai. Tai kvėpavimas, laikysena ir eisena. Kiekvieną iš jų detaliai, vaizdžiai aptarė. Daug dėmesio skyrė sąmoningam kvėpavimui, supažindino su keliomis kvėpavimo technikomis. Gydytojas teigė, jog ,,jei nemoki racionaliai kvėpuoti, nemokėsi ir atsipalaiduoti“. Kalbėjo ir apie judėjimo svarbą, nes ,,mūsų kūną evoliucija sutvėrė taip, kad, nustojus judėti, atsiradę pakitimai neigiamai veikia mūsų sveikatą“. Be to, anot specialisto, įprasta, kad dažniausiai  treniruojame atskirus raumenis, o efektyviam judesiui ir sveikatai reikia raumenų grandinės, raumenų sąveikos. Tam tinka, pavyzdžiui, spartus ėjimas, kuris įgalina tam tikrą raumenų sąveiką, garantuoja galingiausią judesį ir leidžia išvengti traumų. Ir pabrėžė, jog ,,15–20 minučių spartaus pasivaikščiojimo kasdien užtenka gerai savijautai palaikyti“.

Gydytojas akcentavo, jog žmogus – gamtos dalis, tad jam itin svarbus buvimas gamtoje. Ir ne tik. Pasak specialisto, turime mokytis iš gamtos: pavyzdžiui, atsibusti be žadintuvo, lėtai ir pasirąžydami kaip katės. Didelę įtaką mūsų sveikatai turi (ne)kokybiškas miegas. Čia vėlgi svarbu, kokių klaidų nedaryti ruošiantis poilsiui ir ką daryti, kad gerai išsimiegotume.

Kalbėdamas apie mitybą, D. Barkauskas teigė, kad kiekvienas žmogus turėtų klausytis savo organizmo ir valgyti tai, kas jam tinka. Patarė beatodairiškai nesižavėti dietomis, o nuolat kritiškai mąstyti, domėtis, iš kur tai atėjo, kam ir kodėl tai buvo taikoma.

Ilgametę patirtį dirbant su profesionaliais sportininkais turintis gydytojas D. Barkauskas aptarė ir atletinius įgūdžius (bėgimą, pritūpimus, svorio kėlimą, prisitraukimus bei kūlversčius), kurie nėra būtini, bet naudingi. Kalbėjo ir apie sarkopeniją, degeneracinius raumenų procesus, ir kaip tai pristabdyti. Sakė esąs įsitikinęs, kad šiais laikais sveikata yra vienintelė sritis, į kurią reikia ir verta investuoti.

Ir nors gydytojo pranešimas buvo ilgas, laikas tirpte ištirpo jo klausantis. Klausytojus ir vėl žavėjo įtraukiantis, paveikus jo kalbėjimas, gebėjimas sudėtingus dalykus perteikti paprastai, suprantamai ir vaizdžiai, atsidavimas bei meilė savo darbui.

Konferencijos pabaigoje atsakė į kilusius klausimus ir palinkėjo visiems pažadinti smalsumą, ugdytis išmintį, švęsti mažas pergales.

Apibendrinant belieka tikėtis, jog po šio bendraminčių susibūrimo tikrai gims daug pozityvaus proveržio. To nuoširdžiai visiems dalyvavusiems ir sau linki vienuoliktosios konferencijos „Sveikas mokytojas – sėkmingo ugdymo garantas“ organizatoriai.